با پیامی از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مقدمه دبیرکل نهاد؛کتاب نخستین کنگره شعر دفاع مقدس رونمایی شد

کتاب نخستین کنگره شعر دفاع مقدس با پیامی از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مقدمه دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، رونمایی شد.

به گزارش پرتال اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، کتاب نخستین کنگره شعر دفاع مقدس با محوریت «وقتی مهتاب گم شد» عصر دوشنبه ۸ آبان، هم زمان با اختتامیه این کنگره در سالن آمفی‌تئاتر کتابخانه علامه حلی، رونمایی شد.

 

این کتاب با مقدمه‌ای از علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و پیام سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشرشده و مجموعه‌ای از آثار برگزیده شاعرانی از سراسر کشور با موضوع دفاع مقدس است.

 

کتاب نخستین کنگره شعر دفاع مقدس به ۴ بخش مطروحه، کلاسیک، نیمایی و کودک و نوجوان تقسیم می‌شود که اشعاری با موضوع دفاع مقدس و مطروحه مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) بر اساس کتاب «وقتی مهتاب گم شد» را دربرمی گیرد.

 

یادداشت‌هایی از مصطفی محدثی، شاعر نام‌آشنای حوزه دفاع مقدس و حجت‌الاسلام جواد محمدزمانی، دبیر کنگره نیز بخش دیگری از این کتاب است.

 

متن مقدمه دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور بر این کتاب به شرح زیر است:

 

«به نام روشنی‌بخش جان‌ها»

 

«گنجینه یادها و خاطرات مجاهدان و آزادگان، ذخیره عظیم و ارزشمندی است که تاریخ را پُربار و درس‌ها و آموختنی‌ها را پُرشمار می‌کند». حضرت آیت‌الله خامنه‌ای(مدّظلّه‌العالی)

 

ارزش‌های حاکم بر هر جامعه، نمایانگر هویت اجتماعی، دینی و اخلاقی آن و نقشه راهی برای شکل‌گیری مسیر آینده افراد آن اجتماع است. در طول هشت سال دفاع مقدّس ارزش‌های گران‌سنگی در فرهنگ غنی اسلامی‌ایرانی ما شکل گرفت و جلوه‌های باشکوهی از ایثار و مقاومت بر صفحات تاریخ پرافتخار این مرزوبوم شریف نقش بست.

 

 درک و تبیین این سرمایه گران‌بها، موجب تقویت و تداوم روح ایثارگری در جامعه اسلامی ما شده و به خودباوری و عزّت نفس مردم شریف ایران اسلامی کمک می‌کند.

 

 خاطرات باشکوه دفاع مقدّس بخشی بسیار مهم از ارزش‌های اجتماعی جامعه اسلامی ما محسوب می‌شوند که با گذشت زمان، اهمّیّت حفظ و ترویج آن‌ها بیشتر می‌شود و همه مسئولان، نهادها و ارگان‌های فرهنگی وظیفه دارند با برنامه‌ریزی دقیق و همراهی یکدیگر، در ثبت و ضبط این ارزش‌های ماندگار و انتقال بی‌کم‌وکاست آن به نسل‌های آینده، ادای دِین کنند.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای(مدّظلّه‌العالی) رهبر معظّم انقلاب اسلامی همواره بر ضرورت پاسداشت و گرامیداشت خاطرات رزمندگان، ایثارگران و شهدای عظیم‌الشأن دفاع مقدّس تأکید فرموده و در بسیاری از بیانات و پیام‌ها و از جمله در یادداشت‌ها و تقریظات مربوط به آثار دفاع مقدس، انقلاب اسلامی و دفاع مقدّس را منبع عظیم و گنجینه ارزشمندی برای تاریخ دانسته‌اند و هنرمندان، نویسندگان و اصحاب فرهنگ و ادب و هنر را به کاوش در این معدن و دنبال کردن رگه‌های گران‌بهای مفاهیم و معنویات و ارزش‌های اسلامی و انقلابی دعوت کرده‌اند.

 

ادبیات و شعر به‌عنوان یکی از قالب‌های مؤثّر ادبی، قابلیت دارد تا در خصوص نشر ارزش‌ها و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، نقش‌آفرینی نموده و با هنرمندی شاعران متعّهد، به‌عنوان ابزاری مؤثّر در این زمینه به کار آید.

 

رهبر عزیز انقلاب اسلامی(مدّظلّه‌العالی) همواره بر بهره‌گیری از سلاح پرنفوذ ادبیات و شعر در دوران پرمخاطره و حسّاس جنگ نرم تأکید داشته‌اند و از کتاب‌های دفاع مقدّس به‌عنوان منابع الهام‌بخش و مفید در آفرینش آثار ادبی یاد کرده‌اند.

 

معظّم‌له در دیدار 5 اسفند 95 با شاعران آیینی، ایشان را به «پاسداشت فرهنگ شهادت و دفاع مقدّس» دعوت کردند و با خواندن دو بیت از سروده‌های خود با موضوع دفاع مقدّس که در متن تقریظشان بر کتاب «آب هرگز نمی‌میرد» ذکر کرده بودند، شاعران جوان را به سرودن اشعاری در موضوع این ابیات فراخواندند.

 

«نخستین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس» به همّت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و با هدف ایجاد بستر مناسب برای خلق آثار وزین و با محوریت کتاب «وقتی مهتاب گم شد» (خاطرات ایثارگر دلاور علی خوش‌لفظ) در دو بخش اصلی و ویژه برگزار شد.

 

 شاخه‌های شعر «کلاسیک»، «آزاد»، «ترانه، سرود، نوحه و قالب‌های آیینی» و «کوتاه‌نوشت و پیامک ادبی» در بخش «بزرگ‌سال» و «کودک و نوجوان»، قالب‌هایی بودند که هنرمندان می‌توانستند آثار خود را به دبیرخانه کنگره ارسال نمایند و بخش ویژه جشنواره به استقبال شعرا از مطروحه رهبر انقلاب اسلامی(مدّظلّه‌العالی) اختصاص یافت.

 

‌به لطف الهی آثار ارزشمند و فاخری به واسطه این رخداد بزرگ فرهنگی به گنجینه ادبیات دفاع مقدّس کشور افزوده شد و امید است، به برکت خون شهیدان و همّت هنرمندان متعهّد، روزبه‌روز شاهد پیشرفت ادبیات دفاع مقدّس و تحقّق منویات رهبر انقلاب اسلامی(دام عزه) در این عرصه باشیم و مسیر نورانی ایثار و رشادت قهرمانان سرافرازمان هر روز پرفروغ‌تر از گذشته امتداد یابد. ان‌شاءالله

 

و من الله التّوفیق

 علیرضا مختارپور

 دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور

 
تعداد بازديد اين صفحه: 41
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما