همزمان با نیمه شعبان؛سه کتاب نویسنده اردبیلی رونمایی شد

همزمان با جشن‌های نیمه شعبان سه کتاب نویسنده اردبیلی رونمایی و آئین نقد و بررسی این کتاب‌ها در اردبیل برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل؛ در مراسمی که با حضور نمایندگان مجلس،  معاونین استادار و  اساتید دانشگاهها و برخی از چهره‌های فرهنگی و هنری در سالن مرجع کتابخانه مرکزی اردبیل برگزار شد از سه کتاب سیدعبدالرحیم خلخالی، گیوی سرزمین نیاکان و بزرگان و امیرعشایر خلخالی اثر زعفر احدزاده رونمایی شد.

در این مراسم نویسنده این سه اثر ارزشمند مکتوب اظهار کرد: جایگاه معلم و استاد فراتر از آن است که به توصیف بیاید و باید این اصل را مهم بدانیم که لازمه توسعه و پیشرفت هر جامعه مرهون تلاش معلمان است.

زعفر احدزاده خاطرنشان کرد: ما امروز با چالش‌های متعدد در مسیر توسعه و پیشرفت روبرو هستیم و بنده با احساس مسئولیت به عنوان یک معلم و سابقه دو دهه کار روزنامه‌نگاری و رسانه‌ای سعی کردم تا در این سه اثر ظرفیت‌های جنوب استان اردبیل را که از فقر منابع مکتوب رنج می‌برند معرفی کنیم.

وی با اشاره به ابعاد مختلف این سه اثر خود بیان کرد: بنده در این آثار ضمن معرفی شخصیتی همچون امیرعشایر خلخالی 400 اثر تالیفی منطقه کوثر و ظرفیت‌های این منطقه در پرورش بزرگان و همچنین زندگی سیدعبدالرحیم خلخالی شخصیت برجسته منطقه خلخال تحقیقات و بررسی‌های جامعی کرده و بستر تولید این آثار را فراهم کردم.

روزنامه‌نگار اردبیلی افزود: مرحوم عبدالرحیم خلخالی از رهبران جریان فکری جنبش مشروطه سعی کرد تا در بیداری و حرکت آگاهی‌بخش مردم نقش بسزایی داشته باشد به طوری که در انتشار روزنامه‌های عصر مشروطه و مبارزه با فساد نقش اساسی داشته است.

احدزاده ادامه داد: همچنان که ستارخان به عنوان یک چهره ملی و شناخته شده جهانی آذربایجان به شمار می رود ما نیز باید شخصیتی نظیر سیدعبدالرحیم خلخالی را که از نیروهای ستادی جنبش مشروطه بوده به شکل وسیع معرفی و مردم را با زوایای زندگی ناشناخته چنین شخصیت‌هایی آشنا کنیم.

در این مراسم ابوالفضل باقری از اساتید دانشگاه‌های اردبیل با اشاره به عظمت جنوب استان به ویژه خلخال و گیوی که در اعتلای فرهنگ و معنویت این شهر نقش اساسی داشته‌اند، اظهار کرد: متاسفانه امروز به جای کتاب و آشنا کردن جوانان و نوجوانان با این یار مهربان فضای مجازی همه گیر تر شده  و در کنار همه آسیب های اجتماعی حتی سبب شده تا از حقایق فرهنگی و معرفتی خود دور شویم.

حاتم سبحانی دیگر محقق اردبیلی نیز بیان کرد: تمدن، تاریخ و فرهنگ جنوب استان اردبیل به ویژه شخصیتی همچون امیرعشایرخلخالی و خاندان او در دوران قیام میرزاکوچک خان و شخصیت‌های برجسته منطقه گویای همه افت و خیزهایی است که در این منطقه در دوران گذشته رخ داده است.

وی به ویژگی‌های امیر عشایری به عنوان یک فرد متدین، ایثارگر و بزرگ‌منش و علاقمندی او به فرهنگ و احداث مدرسه اشاره کرد و افزود: ما خوشحال هستیم که از خطه خلخال نویسنده‌ای با گردآوری زندگی این فرد تاثیرگذار در منطقه سعی کرده تا به او و عظمت چنین شخصیت‌هایی ادای دین کند.

جابر قنبری دیگر محقق اردبیلی نیز به کتاب گیوی سرزمین نیکان و بزرگان اشاره کرد و گفت: ما در این کتاب نام 100بیش از نفر چهره‌های تاثیرگذار گیوی را نظیر سیدمحمد کاظم موسوی مجتهد طراز اول، فاضل خلخالی، سیدمحمد رضوی و ... گردآوری کرده‌ایم تا مخاطبان بیشتر با چهره‌های تاثیرگذار گیوی و عظمت تاریخی و فرهنگی این منطقه آشنا شوند.

 
تعداد بازديد اين صفحه: 94