برگزاری نشست کتاب خوان تخصصی رسانه در کتابخانه مرکزی اردبیل؛قطار نشست های کتاب خوان به ایستگاه رسانه رسید

پنجمین نشست کتاب خوان تخصصی استان اردبیل با موضوع رسانه در کتابخانه مرکزی اردبیل برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل، در این نشست که با حضور رباب عزیزخانی مدیرکل کتابخانه های عمومی، حسن زاده مدیرکل ثبت احوال استان، مسئولین روابط عمومی و امور فرهنگی تعدادی از ارگانهای اجرائی و خبرنگاران رسانه های گروهی استان برگزار شد، 4 تن از خبرنگاران و روزنامه نگاران استان به معرفی کتابهای برگزیده خود در حوزه رسانه پرداختند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان در ابتدای این نشست طی سخنانی کوتاه، با اشاره به برگزاری نشست های کتاب خوان تخصصی ادبیات، هنر، تاریخ و علوم اجتماعی در سال گذشته، این نشست ها را مفید و ارزنده توصیف کرده و گفت: در نشست های کتاب خوان تخصصی، سعی داریم اقشار برگزیده را با کتابهای تخصصی آن قشر آشنا کنیم.

رباب عزیزخانی، اصحاب رسانه را مهمترین بازوی کتابخانه های عمومی در جامعه دانسته و افزود: کتابداران برای اشاعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی، نیازمند حمایت و همراهی خبرنگاران و رسانه های گروهی هستند.

این مسئول، نشست کتاب خوان تخصصی رسانه را فرصتی برای آشنائی با تعدادی از کتابهای مطرح حوزه رسانه قلمداد کرده و خاطرنشان ساخت: انتظار مردم از نمایندگان افکار عمومی اینست که به مباحث روز عرصه رسانه، مسلط باشند.

پس از سخنان مدیرکل کتابخانه های عمومی استان اردبیل در این نشست، خبرنگاران کتاب خوان به معرفی 4 کتاب برگزیده خود پرداختند:

 

شاهرخ شهابی، خبرنگار، معرفی کتاب جامعه شناسی روزنامه نگاری

«جامعه شناسی روزنامه نگاری» عنوان کتابی است به قلم «برایان مک نیر» استاد و محقق علوم ارتباطات که دکتر علی اصغر کیا و دکتر محمد رسولی آن را به طور مشترک برگردان کرده و انتشارات جامعه شناسان منتشر کرده است .

 همانگونه که نویسنده امریکایی کتاب تصریح کرده ؛ این کتاب عمدتاً به عنوان یک منبع یادگیری و آموزش نوشته شده  و مطالعه آن نه تنها برای دانشجویان، بلکه همه تولید کنندگان عرصه رسانه های جمعی مفید و لازم است . این اهمیت از آن روست که به قول "مایکل اوکشات" بسیاری از ما به کار واموری مشغولیم بی آنکه با اصول و قواعد حاکم بر این کار آشنا باشیم .

 

الهام عبدالعلی اوغلی، خبرنگار، معرفی کتاب شبکه های خشم و امید 

«شبکه‌های خشم و امید؛ جنبش‌های اجتماعی در عصر اینترنت» عنوان کتابی است به قلم مانوئل کاستلز استاد و محقق علوم ارتباطات که مجتبی قُلی‌پور آن را برگردان کرده و  نشر مرکز منتشر کرده است .

شبکه‌های خشم و امید از نخستین پژوهش‌ها در این زمینه است و بررسی‌ِ تأثیر فناوری‌های نوین ارتباطی بر جنبش‌ها و مبارزاتی است که در طی سه چهار سال گذشته اتفاق افتاده است.

نویسندة کتاب مانوئل کاستلز دانشمند 75 سالة اسپانیایی‌الاصل است که در دانشگاه‌های معتبر جهان به تدریس و پژوهش پرداخته و از نظریه‌پردازان برجستة جامعة اطلاعاتی است. کتاب سه جلدی او که متن اصلی آن در سال 1999 منتشر شده* اثری سِتُرگ و سرشار از اطلاعات و تحلیل‌های ممتاز دربارة وضعیت جهان و تحولات آن از جنبه‌های گوناگون در جامعة شبکه‌ای است. هدف وی آن بوده که با بررسی تحلیلی مهم‌ترین رویدادها و پدیدارها که در زمانة حاضر در حال شکل دادن به جامعه‌های بشری‌اند، امکان فهم عقلانی تحولّ‌های حیرت‌انگیزی را که تأثیر آن بر همة جنبه‌های زندگی انسان‌ها دیده می‌شود فراهم آورد.

 

وحید ضیائی، روزنامه نگار، معرفی کتاب ژورنالیزم جوانی

«ژورنالیزم جوانی» مجموعه دوم یادداشت ها و نقد ها و مقالات چاپ شده وحید ضیائی در مطبوعات کشور است که طی سالهای 78 تا 86 منتشر شده است . این کتاب با ذکر منابع مقالات و یادداشت ها به نوعی مروری بر تاریخ و روند جریان روزنامه نگاری حاکم در دهه هفتاد می باشد . این کتاب در سه فصل شامل نقد ها و معرفی ها ، سرمقالات و یادداشت های اجتماعی و یادداشت های تخصصی ادبی در 180 صفحه توسط انتشارات نگین سبلان به تازگی منتشر شده است.

 

شهرام آموزگار ، روزنامه نگار، معرفی کتاب کارکرد های رسانه ای تلفن همراه و پیامد های آن

 

کتاب «کارکردهای رسانه ای تلفن همراه و پیامدهای آن»، اثر ویرپی آکسمن و سانتو تیوونن، با ترجمه ای از احسان موحدیان و احمدرضا شاه علی توسط دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه های معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد منتشر شده است.

این کتاب شامل پنج مقاله بلند و متوسط است که هر یک بخشی از جنبه های اجتماعی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی تبدیل تلفن همراه به یک رسانه قابل حمل و متحرک را بررسی کرده اند.

بدین منظور از پژوهش های میدانی گسترده و مصاحبه های متعدد استفاده شده که با توجه به فنلاندی بودن اکثر نویسندگان و محققان مقالات مذکور، بخش اعظم آن ها در فنلاند صورت گرفته است.

هر یک از مقالات کتاب علاوه بر دسته بندی موضوعات، دارای چکیده، مقدمه، نتیجه گیری، و پی نوشت هایی است که به منظور راهنمایی خوانندگان در هر بخش ارائه شده است.

مطالبی که در مقالات این کتاب ارائه شده می تواند برای علاقه مندان به مباحث ارتباطات، رسانه ، فناوری اطلاعات، علوم اجتماعی و سیاسی و دیگر رشته های مرتبط مفید باشد.

بدین منظور از پژوهش های میدانی گسترده و مصاحبه های متعدد استفاده شده که با توجه به فنلاندی بودن اکثر نویسندگان و محققان مقالات مذکور، بخش اعظم آن ها در فنلاند صورت گرفته است.

هر یک از مقالات کتاب علاوه بر دسته بندی موضوعات، دارای چکیده، مقدمه، نتیجه گیری، و پی نوشت هایی است که به منظور راهنمایی خوانندگان در هر بخش ارائه شده است.
16 شهریور 96

عكس هاي مرتبط :
 
تعداد بازديد اين صفحه: 72
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما