1394/11/11 يكشنبه آیت الله سید حسن عاملی در دیدار کتابداران اردبیلی با ایشان: کتاب، مهمترین سرمایه معنوی هر جامعه و میراث ماندگار علمای بزرگ است رونمائی از کتاب «حضرت ماه» نوشته عظیم الیاسی در آستانه سی و هفتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، کارکنان اداره کل کتابخانه های عمومی استان و کتابداران اردبیلی با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل دیدار کردند.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی عمومی استان اردبیل، در این دیدار، که با حضور شفیع شفیعی مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری اردبیل، رمضانعلی محسنی مدیرکل امور مشارکتها و شهرداریهای نهاد کتابخانه های عمومی کشور و رباب عزیزخانی مدیرکل کتابخانه های عمومی استان برگزار شد، آیت الله سید حسن عاملی با تأکید بر لزوم اقتدار فرهنگی، این مهم را منوط به گسترش فرهنگ مطالعه دانسته و اظهار داشت: کتاب سرمایه معنوی هر جامعه محسوب می‌شود بطوریکه هر گونه تلاش و اهتمام برای توسعه و گسترش فرهنگ کتابخوانی و انس با کتاب می‌تواند به تعالی و توسعه جامعه را به دنبال داشته باشد.

نماینده ولی فقیه در استان، همه مسئولان را به تلاش برای دستیابی به اهداف فرهنگی انقلاب و نظام دعوت کرده و افزود: : برنامه ریزی صحیح در حوزه فرهنگی و وحدت و هماهنگی نهادها، توسعه فرهنگی و به دنبال آن، توسعه همه جانبه را به در پی خواهد داشت.

امام جمعه اردبیل، با بیان اینکه کتاب عامل اصلی انتقال تحولات دوران‌ها و میراث ماندگار دانشمندان و علمای بزرگ است، افزود: باید از هر فرصتی در راستای توسعه و ترویج فرهنگ کتابخوانی و مطالعه در جامعه استفاده کنیم چرا که راهکار غلبه بر مشکلات ترویج و توسعه فرهنگی و علمی بوده که این امر از طریق مطالعه و انس و الفت با کتاب میسر می‌شود.

وی، با تأکید بر لزوم توسعه کمی و کیفی کتابخانه های عمومی، ادبیات غنی ایران زمین و بزرگان و مشاهیر علمی و ادبی کشور را مایه مباهات دانسته و خاطرنشان ساخت: متأسفانه در برخی موارد شاهد هستیم ثروت لغوی افراد  روبه افول میرود که علت آن نیز نبود مطالعه و کتابخوانی است.

آیت الله عاملی، گستره هجمه فرهنگی وهابیت علیه ائمه اظهار(ع) را مورد اشاره قرار داده و اضافه کرد: در حالیکه در عربستان سالانه 12 میلیون کتاب منتشر و 6 هزار سایت بر علیه ارزشهای تشیع مطالب درج میکنند، وظیفه علماء و فرهیختگان فرهنگی ما برای مقابله با این تهاجم، بسی سنگین تر میشود.

در ابتدای این دیدار، مدیرکل امور مشارکتها و شهرداریهای نهاد کتابخانه های عمومی کشور نیز به نمایندگی از کتابداران استان، از حمایت های نماینده ولی فقیه در استان تقدیر نموده و اظهار داشت: در سطح کشور 3 هزار و 200 کتابخانه عمومی وجود دارد که بیش از یک‌هزار و 500 مورد آنها توسط خیرین احداث شده و فعالیت می‌کنند.

رمضانعلی محسنی، با بیان اینکه پیروزی انقلاب اسلامی ثمرات و نتایج بسیار مثبت و موثری در حوزه توسعه فرهنگی کشور داشته است، تصریح کرد: از مجموع کتابخانه‌های احداث شده در کشور 70 درصد بعد از انقلاب ایجاد  واحداث شده است که این امر بیانگر اهتمام جدی مسئولان انقلاب به امر کتابخوانی و توسعه فرهنگی است.

وی، از رونمایی چندین جلد کتاب در دهه فجر امسال در سطح کشور خبر داد و افزود: استان اردبیل جزو استان‌های پیش‌رودر زمینه توسعه فرهنگی و کتابخوانی به شمار می‌رود و نویسندگان این استان نیز همواره در تولید محتوا و کتاب‌های متنوع پیش‌قدم بوده اند.

این مسئول، خاطرنشان ساخت: در سال‌های اخیر نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور سعی کرده است تا اقدامات کیفی‌تری را انجام داده و با اقداماتی از قبیل برگزاری نشست های کتاب خوان، تزریق بیشتر منابع، حمایت از حضور کتابداران در عرصه های پژوهشی، توسعه بخش های کودک و نوجوان، زمینه حضور گسترده تر مردم را در کتابخانه‌ها فراهم آورد.

محسنی تأکید کرد: در دوره جدید فعالیت نهاد کتابخانه‌های عمومی، بیشترین تاکید بر توسعه و تکمیل کتابخانه‌های در حال احداث و استفاده از ظرفیت جامعه خیرین و افراد خیرخواه در احداث و توسعه کتابخانه‌ها است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی کشور، در ادامه این مراسم، با حضور نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل، از کتاب «حضرت ماه» نوشته عظیم الیاسی از اعضای فرهیخته کتابخانه های عمومی اردبیل رونمائی شد.

این کتاب، به سیره، اندیشه ها و شخصیت مقام معظم رهبری(مدظله العالی) میپردازد و با مقدمه آیت الله سید حسن عاملی و توسط انتشارات نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در چهار فصل وارد بازار نشر شده است.

بيشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 674
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما