1395/5/25 دوشنبه همزمان با سالروز ولادت امام رضا(ع) برگزار شد؛ تجلیل از منتخبان جشنواره کتابخوانی رضوی در استان اردبیل جشنواره کتابخوانی رضوی با شرکت بیش از پنج هزار رقابت کننده در سطح استان اردبیل به ایستگاه پایانی رسید.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل، مراسم تجلیل از منتخبان جشنواره کتابخوانی رضوی استان اردبیل همزمان با سالروز ولادت امام رضا(ع) و با حضور شفیع شفیعی مدیرکل مور اجتماعی و فرهنگی استانداری اردبیل، علی رمضانی مدیرکل منابع نهاد کتابخانه های عمومی کشور، حجت الاسلام و المسلمین حسن اسماعیلی مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در هلال احمر استان، رباب عزیزخانی مدیرکل کتابخانه های عمومی، فریبا محمدلو مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری، ایوب بهتاج مدیرکل ورزش و جوانان، هاجر جمادیه مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان توحید بلورساز معاون مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرام فکری معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان و تعداد زیادی از علاقمندان، منتخبان و کتابداران استان در محل تالار بیضای اردبیلی کتابخانه عمومی شهید مطهری اردبیل برگزار شد.

در این مراسم، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان اردبیل ضمن تبریک میلاد باسعادت امام رضا علیه السلام به ارائه گزارشی از فعالیت دبیرخانه جشنواره کتابخوانی رضوی در استان اردبیل پرداخته و گفت: فراخوان این طرح از اردیبهشت ماه اعلام و ایستگاه های اطلاع رسانی در سطح استان دایر شد.

رباب عزیزخانی از مشارکت بیش از پنج هزار نفر در سطح استان جشنواره کتابخوانی رضوی خبر داده و افزود: امیدواریم این جشنواره در سال های آینده با حضور گسترده تر و با رونق بیشتری برگزار شود.

وی با بیان اینکه در این جشنواره، شخصیت امام هشتم شیعیان از طریق کتاب معرفی شد، خاطرنشان کرد: خوشبختانه در خصوص شخصیت شناسی این امام معصوم حرکت خوبی صورت گرفت به طوری که کودکان با امام و کتاب انس و اخت پیدا کردند.

عزیزخانی از حمایت بسیاری از مسئولین استانی و خیرین در برگزاری این جشنواره قدردانی کرد و افزود: مشارکت خیرین نیک اندیش در جشنواره بسیار چشمگیر و ستودنی بود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان با بیان اینکه مردم استان اردبیل طرفدار کتابخوانی و ارادتمند به ساحت امام رضا(ع) هستند، تصریح کرد: جای خرسندی و مباهات است که این طرح بین خانواده ها الفت ایجاد کرده است به طوری که شماری از شرکت کنندگان به همراه سایر اعضای خانواده در این رقابت حضور داشتند.

همچتین در این مراسم، مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در هلال احمر استان اردبیل نیز با تأکید بر لزوم حضور مسئولین فرهنگی استان در برنامه های فرهنگی ، اظهار داشت: جایگاه کتاب و کتابخوانی باید در بین مردم و مسئولین تبیین شود.

حجت الاسلام والمسلمین حسن اسماعیلی با اشاره به اینکه از سالروز ولادت حضرت معصومه سلام الله علیه تا سالروز ولادت امام رضا علیه السلام دهه کرامت نامیده می شود، گفت: بر همین اساس باید با دیده کرامت به انسان نگریست. چون انسان خلیفه خداوند روی زمین است و شان خلیفه خداوند باید حفظ و تکریم شود.

 وی با ابراز نارضایتی از پایین بودن سطح مطالعه در جامعه تصریح کرد: در بسیاری از خانه ها کتابخانه موجود است اما کتاب ها با نامهربانی و مهجوریت روبرو شده و گرد و خاک می خورند.

این مسئول با تاکید بر اینکه مطالعه یکی از محورهای توسعه فرهنگی جامعه است، خاطرنشان کرد: بسیاری از جرم ها، فسادها و معضلات اجتماعی با گسترش فرهنگ مطالعه کاهش می یابند.

نماینده ولی فقیه در هلال احمر استان اردبیل تصریح کرد: برای اینکه جامعه را در مقابل تباهی بیمه کنیم لازم است بینش و فکر جوانان را با مطالعه و کتابخوانی ارتقا دهیم درحالی که نوجوانان و جوانان ما درگیر فضای مجازی و آسیب های آن هستند.

همچنین، مدیرکل منابع نهاد کتابخانه های عمومی کشور نیز در این مراسم با اشاره به اینکه این نهاد به پیشنهاد بنیاد بین المللی امام رضا علیه السلام مسئولیت برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی را عهده دار شد، اظهار کرد: اولین گام برای اجرای این طرح، ایجاد اتاق فکر متشکل از صاحب نظران حوزه کتاب و کتابخوانی و رسانه بود که با صدور حکم دبیری جشنواره برای مدیران کل  کتابخانه های عمومی استانهای کشور، روند اجرایی این کار کلید خورد.

علی رمضانی با یادآوری اینکه روند اجرایی این جشنواره در ایام دهه فجر سال گذشته آماده شد، تصریح کرد: سه کتاب " دوست مهربان کبوترها" برای کودک، «اعترافات غلامان » برای گروه سنی نوجوان و «امام علی ابن موسی الرضا» ویژه گروه سنی بزرگسال در نظر گرفته شد.

وی ادامه داد: امسال نهاد کتابخانه های عمومی اهتمام خاصی به موضوع خانواده ورزید بطوری که بخش ویژه مشارکت خانوادگی در جشنواره رقم خورد تاکه با هدف تحکیم بنیان خانواده، هر یک از اعضای خانواده در بخش گروه سنی مربوط خود شرکت کنند که این بحث با استقبال خوبی همراه شد.

وی با اعلام اینکه با همکاری سازمان ارتباطات اسلامی امکان شرکت فارسی زبانان خارج از کشور نیز در جشنواره فراهم شد، از رسانه های استان و صداو سیمای مرکز اردبیل در راستای اطلاع رسانی افکار عمومی و تبلیغات شهری قدردانی کرد.

رمضانی با اذعان به اینکه ما به صرف مشارکت، دنبال افزایش آمار نبودیم، اما به لطف امام رضا علیه السلام این موضوع محقق شد، افزود: تا سال گذشته که پنج دوره جشنواره کتابخوانی رضوی برگزار شده، بیشترین آمار شرکت کنندگان برابر ده هزار نفر در سراسر کشور است درحالی که امسال بیش از 235 هزار نفر در دو بخش الکترونیک و مکتوب در ششمین دوره این طرح شرکت کردند.

رمضانی تعداد شرکت کنندگان در بخش مکتوب را 142 هزار نفر و در بخش الکترونیک را 92 هزار نفر عنوان کرد و گفت: امسال ده هزار خانواده در این دوره شرکت کردند.

وی اضافه کرد: 48 هزار نفر از کودکان در بخش نقاشی کتاب «دوست مهربان کبوترها» و 187 هزار نفر نیز در بخش کتابهای«اعترافات غلامان» و «علی ابن موسی الرضا» به رقابت پرداختند.

این مسئول با اشاره به اینکه در جشنواره کتابخوانی رضوی، نهاد کتابخانه های عمومی کشور از یاری دستگاه های باتجربه در زمینه طرح و تصحیح سوالات استاندارد بهره مند شده است، افزود: 20 درصد از کل شرکت کنندگان به سوالات به طور کامل پاسخ دادند که این میزان مشارکت، بیشتر از مقدار پیش بینی شده بود.

رمضانی با بیان اینکه قرار بود این جشنواره 313 برنده داشته باشد، افزود: به جهت استقبال پرشور مردم، نهاد کتابخانه های عمومی برآن شد تا تعداد برگزیدگان را به دو درصد تعداد کل پاسخ دهندگان کامل افزایش دهد. به طوری که 839 نفر در بخش فردی و 80 خانواده برگزیده شدند و 31 برگزیده فردی و 8 خانواده برگزیده در مراسم ملی در تهران تجلیل شدند.

وی در پایان سخنان خود تصریح کرد: از بین همکاران کتابدار، 248 نفر از کتابداران 31 استان کشور به عنوان همکار برگزیده انتخاب و تجلیل  شدند.

شایان ذکر است که حضور تعدادی از خادمان حرم مطهر رضوی و چاووشی خوانی و حمل پرچم حرم مطهر رضوی با نام زیر سایه خورشید بخش دیگری از مراسم بود که با استقبال معنوی و شورانگیز حاضران همراه شد.

همچنین، در پایان مراسم از خیرین حامی جشنواره کتابخوانی رضوی در استان و برگزیدگان جشنواره تجلیل به عمل آمد.

بيشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 443
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما