به همت اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل و به مناسبت گرامیداشت 24 آبان روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار انجام شد؛برگزاری نشست معرفی و نقد 16 کتاب منتخب ناشران بومی استان در محل نمایشگاه کتاب اردبیل

نشست معرفی و نقد و بررسی 16 کتاب منتخب ناشران بومی استان در محل نمایشگاه کتاب اردبیل برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان در این نشست که به مناسبت گرامیداشت 24 آبان روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار و با حضور نادر سقا مسئول کانون های فرهنگی هنری مساجد، صاحبان امتیاز 4 ناشر معتبر استان و جمعی از کتابداران و کتابدوستان برگزار شد، اظهار داشت: طراوت و رونق صنعت چاپ و نشر مستلزم ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی است چراکه با بهبود وضعیت مطالعه، میزان نشر و چاپ هم افزایش می یابد.

رباب عزیزخانی با بیان  اینکه این نشست معرفی و نقد آثار ناشران برای اولین بار در اردبیل برگزار میشود، افزود: اداره کل کتابخانه های عمومی استان به عنوان نهادی که تشویق به مطالعه را در سرلوحه کار خود قرار داده است، از ناشران و کتابفروشان استان حمایت می کند تا اردبیل از حیث فعالیت های فرهنگی به جایگاه شایسته ای برسد.

وی با اشاره به اینکه نویسندگان استان در برخی موضوعات به دفعات زیاد، قلم فرسایی کرده اند، خاطرنشان کرد: برخی موضوعات بکر در استان وجود دارد که می تواند سوژه خوبی برای نویسندگان و داستان نویسان باشد. 

عزیزخانی با اشاره به کمبود آثار در حوزه ادبیات کودک، بیان کرد: علیرغم وجود نیاز به کتابهای کودک، توجه به این عرصه کمرنگ بوده به طوری که اغلب کودکان و نوجوانان ما از مطالعه کتاب های تألیف شده توسط نویسندگان بومی محروم هستند. 

 

معرفی کتب توسط ناشران، کتابداران و نویسندگان

در ادامه این نشست، ناشران و کتابداران استان به معرفی آثار برگزیده 4 ناشر معتبر استان پرداختند:

عزیز احدی مدیر انتشارات محقق اردبیلی با اشاره به فعالیت چندین ساله این انتشارات در استان، افزود: تاکنون بیش از 650 عنوان کتاب توسط انتشارات محقق اردبیلی به چاپ رسیده که 47 درصد آنها در حوزه ادبیات بوده است.

وی به معرفی کتاب«آموزش خط تحریری» تالیف صابر صفایی هنرمند برجسته اردبیلی و خطاط برگزیده جهان اسلام پرداخت.  به گفته احدی،  بیش از 50 هزار نسخه از این کتاب در سراسر کشور پخش شده است و کتاب درسی هنرجویان محسوب می شود.

رحمان شاه محمدی، پژوهشگر و هنرمند اردبیلی نیز در این نشست به معرفی کتاب اخیر خود با عنوان «از ارته ویل تا اردبی» پرداخت و گفت: تالیف این کتاب 5 سال طول کشید که در حال حاضر جلد اول در انتشارات مکارمی به چاپ رسیده و با رویکرد معرفی قدیمی ترین اسناد تصویری اردبیل به رشته تحریر در آمده است. 

وی با بیان اینکه جلد اول این مجموعه سه جلدی در شهریورماه سال جاری به چاپ رسید، افزود: جلدهای دوم و سوم به کلیات و جزئیات بافت تاریخی اردبیل از قرن سوم تا دوره قاجار به طور مفصل می پردازد که جلد دوم آن به زودی چاپ می شود. 

شاه محمدی اسناد تصویری و نقشه بناهای تاریخی مهم اردبیل از جمله جمعه مسجد و بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی را از ویژگی های کتاب خود دانست و افزود: علاوه بر این، کتاب  به تاریخ عکاسی اردبیل نیز اشاره می کند که هم تراز با تاریخ عکاسی جهان بوده است.

سپس سامان نوتاش گردآورنده کتاب سرداران بی نشان، به معرفی این کتاب پرداخت و در ادامه، جابر تعلیمی مجموعه آثار پنج جلدی خود را که توسط نشر شیران نگار با تیراژ بالا به چاپ رسیده است را معرفی کرد. 

هاشم ارووج زاده مدیر انتشارات شیران نگار  نیز شرح مختصری از کتاب خود با عنوان «مثبت بیندیشیم مثبت زندگی کنیم» ارائه داد و خواستار ایجاد اتاق گفت وگوی نویسندگان در اردبیل شد. 

همچنین در ادامه، کتاب های «بی ملاحظه» نوشته کاظم نظری بقا، کنزالبکا سروده یوسف معماری، دیوان صدری سروده خلیل ملاجوادی، ادبیات فارسی و مستشرقین، ترجمه و تفسیر دیوان حافظ به زبان ترکی سروده داوود طیب زاده مشگینی، به ترتیب توسط محسن باکفی، پریسا سلیمی، حمید صفری، سهیلا نبی زاده و نوذریان معرفی شدند.

23 آبان 96

عكس هاي مرتبط :
 
تعداد بازديد اين صفحه: 67
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما