1395/4/28 دوشنبه برگزاری اولین نشست تخصصی کتاب خوان استان اردبیل با حضور معاون سیاسی امنیتی استاندار اولین نشست تخصصی کتاب خوان استان اردبیل با حضور معاون سیاسی امنیتی استاندار، مدیرکل امور اجتماعی استانداری، مدیرکل کتابخلنه های عمومی، مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری، معاون جوانان اداره کل ورزش و جوانان و تعدادی دیگر از مسئولین، اعضای کتابخانه های عمومی و علاقمندان در کتابخانه مرکزی اردبیل برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل، در این نشست علمی فرهنگی که با محوریت مطالعات اجتماعی برگزار گردید، 4 نفر از کتاب خوانان از جمله طاهر شریفی معاون سیاسی امنیتی استاندار اردبیل به ارائه کتابهای مورد نظر خود پرداختند:

«تحول فرهنگی در جوامع پیشرفته صنعتی» نوشته رونالد اینگلهارت/ معرفی توسط: طاهر شریفی(معاون سیاسی امنیتی استاندار اردبیل)
نویسنده کتاب «تحول فرهنگی در جامعه پیشرفته صنعتی» بر این باور است که نسل بزرگسال در برابر تغییرات، مقاومت بیشتری نشان داده و تغییر در میان گروه‌های جوان‌تر با سهولت بیشتری انجام می‌شود؛ بنابراین با تغییر و تحولات اجتماعی، تفاوت بین نسلی پدید می‌آید که آن را  به تعارض یا شکاف بین نسلی می‌نامند.

شفیع شفیعی، مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری اردبیل، معرفی و نقد کتاب: رویکرد های نظری هفتگانه در بررسی مسائل اجتماعی، نوشته ارل رابینگتن و مارتین واینبرگ

رویکرد به طور کلی عبارت است از شیوه نگاه کردن به چیزی. رویکرد جامعه شناختی شامل راهبر اصلی است که مفهوم سازی و تحلیل از آن پیروی می کند و منعکس کننده ی مجموعه خاصی از ایده ها  و فرضیه های مربوط به طبیعت مردم و جامعه است.

 در این کتاب مولفان هر یک از رویکردهای هفتگانه در بررسی مسائل اجتماعی را در پنج قسمت بررسی کرده اند  به ترتیب:    1 تعریف   2- علت ها   3- شرایط   4- پیامد ها   5- راه حل ها

حسین بشیری گیوی، روزنامه نگار و دانشجوی دکتری جامعه شناسی معرفی و نقد کتاب: جامعه شناسی ادبیات فارسی، نوشته دکتر محمد حسین روانبخش

 "نگارنده در این کتاب، ضمن توصیف و تشریح مباحثی از جامعه شناسی، نمونه‌ای از اشعار، حکایات، امثال، ضرب‌المثل‌ها، طنزها و افسانه‌ها در دیوان شاعران و نویسندگان و آثار محققین و حکیمان ایرانی که نشان دهنده‌ی تنوع فکری و احاطه‌ی آن‌ها بر مفاهیم اساسی جامعه شناختی و مسائل مربوط به جامعه است، فراهم آورده است. پاره‌ای از عناوین کتاب بدین قرار است: شخصیت سعدی از نظر جامعه شناسی، جامعه شناسی خانواده، سازمان‌های دیوان سالاری یا بوروکراسی، نمونه‌هایی از عقده‌های شاعران گذشته‌ی ایران، و عقده‌ی دیروز در شعر امروز اما با رنگی دیگر."

محمد زینالی، روزنامه نگار و کارشناس ارشد علوم اجتماعی معرفی و نقد کتاب: ساخت اجتماعی واقعیت، نوشته پیتر برگر

کتاب «ساخت اجتماعی واقعیت» که در دهه‌ی ۱۹۶۰ تالیف شده است، آان چنان که در عنوان این کتاب نیز تصریح شده، در چارچوب جامعه‌شناسی شناخت قرار می‌گیرد. اما آنچه برگر و لاکمن از خلال مباحث این کتاب دنبال می‌کنند، چیزی فراتر از ارائه‌ی «رساله‌ای درجامعه‌شناسی شناخت» است. اگر بخواهیم به طور مشخص برخی اهدافی که برگر و لاکمن در این کتاب دنبال می‌کنند، را نام ببریم، می‌توان موارد زیر را برشمرد:

ارائه‌ی تعریفی جدید از ماهیت و دامنه‌ی جامعه‌شناسی شناخت

تبدیل جامعه‌شناسی شناخت به کانون اصلی نظریه‌ی جامعه‌شناختی

ایجاد پیوند بین نظریات دورکیم، مارکس، وبر، مید و شوتس

ارائه‌ی نظریه‌ای تلفیقی برای پیوند سطوح خرد و کلان در جامعه‌شناسی

اعاده‌ی حیثیت از «عامل انسانی» به عنوان سازنده‌ی واقعیت اجتماعی در برابر نگرش مکانیکی مکاتب کارکردی و ساختاری و مارکسیستی به عامل انسانی

 

بيشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 457
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما